رفتن به مطلب
نحوه ی گذاشتن مطلب در انجمن
درخواست طراحی جلد برای رمان
قوانین و راهنمای ارسال کتاب در حال تایپ آمورش مخصوص تازه واردین
~~~Armita~~~

کاهش پاسخ ایمنی بدن، راهی موثر برای مقابله با آلرژی های فصلی

پست های پیشنهاد شده

کاهش پاسخ ایمنی بدن، راهی موثر برای مقابله با آلرژی های فصلی
 

آلرژی ها انواع مختلف دارند و بیشتر در فصول بهار، تابستان و پاییز بروز می کنند. علائم آلرژی ها شباهت زیادی به علائم سرماخوردگی دارد و بیشتر شامل آبریزش بینی، ریزش اشک، عطسه و سرفه است و در موارد شدیدتر خارش، سوزش و التهاب چشم ها و پوست را نیز به همراه دارد.
 

 

به واقع، آلرژی نوعی واکنش سیستم ایمنی بدن است و علائم آن در افراد در سنین مختلف (کودکان، نوجوانان و بزرگسالان) که زمینه ژنتیکی دارند، در اثر قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی آلرژی زا بروز می یابد.

آلرژی های فصلی به علت گرده افشانی انواع گیاهان اعم از درختان، چمن ها و درختچه ها در فصول مختلف بروز می کنند.
در شرایط محیطی و مناطق مختلف، گیاهان آلرژی زا نیز متفاوت هستند، بر این اساس افرادی که دارای زمینه های ژنتیکی هستند، احتمال دارد در سنین مختلف به آلرژی مبتلا شوند.
متخصص ایمونولوژی و دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مورد اظهار کرد: کاهش پاسخ ایمنی بدن با استفاده از داروهای گروه کورتیکواستروئیدها و روش ایمونوتراپی از جمله راه هایی است که در زمینه درمان آلرژی ها به ویژه آلرژی های فصلی مطرح می شوند.

کاهش پاسخ ایمنی بدن از طریق مصرف کورتیکواستروئیدها
دکتر جمشید حاجتی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا توضیح داد: کورتیکواستروئیدها از جمله داروهای رایجی هستند که برای کاهش سطح واکنش و پاسخ ایمنی بدن در درمان انواع آلرژی های فصلی مورد استفاده قرار می گیرند.
وی اظهار کرد: نمونه های قبلی این داروها عوارضی مانند خواب آلودگی را برای بیمار به همراه داشتند، اما نمونه های جدید آن دارای عوارض کمتر و تاثیرگذاری طولانی تر هستند.
متخصص ایمونولوژی و دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی وزارت بهداشت یادآور شد: آلرژی در بسیاری افراد زمینه ژنتیکی و ارثی دارد یعنی برخی افراد مستعدترند و برخی دیگر استعداد ژنتیکی کمتری برای ابتلا دارند.
حاجتی با بیان اینکه عوامل محیطی تحریک کننده ی استعداد ژنتیکی افراد در ابتلا به آلرژی هستند، افزود: بنابراین افرادی که مبتلا به آلرژی نبوده اما در یک محدوده زمانی مبتلا به آلرژی می شوند، ممکن است در معرض عوامل آلرژی زایی قرار گرفته باشند که تا پیش از این با آن عوامل برخوردی نداشته اند و این عوامل سبب تحریک استعداد ژنتیکی آنها و بروز آلرژی شده است.
وی گفت: در این افراد بهترین راه، شناخت عامل ایجادکننده آلرژی است، تا با دوری از آن بتوان علائم آلرژی را برطرف کرد.
 

ایمونوتراپی، روشی برای کاهش پاسخ ایمنی بدن به آلرژن ها
دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی وزارت بهداشت گفت: ایمونوتراپی یکی از روش های درمان انواع آلرژی ها است که در آن سطح پاسخ ایمنی بدن به عوامل آلرژی زا (آلرژن ها) کاهش می یابد.
حاجتی توضیح داد: در این روش به تدریج و با مقادیر بسیار کم فرد با ماده آلرژی زا مواجه می شود و به این ترتیب سیستم ایمنی بدن بیمار به جای اینکه واکنش شدید ایجاد کند و سبب ایجاد آلرژی شود، واکنشی آرام نشان داده و به تدریج بدن از ماده آلرژی زا پاک می شود.
وی تشخیص عامل ایجادکننده آلرژی را در درمان آلرژی ها بسیار موثر دانست و گفت: تشخیص عامل یا عوامل ایجادکننده آلرژی در هر فرد اولین گام در درمان آلرژی ها به شمار می رود بنابراین افراد به ویژه خانواده هایی که زمینه ابتلا در آنها وجود دارد، باید به این نکته توجه بیشتر داشته باشند.
 

دوری از عوامل آلرژی زا
متخصص ایمونولوژی اظهار کرد: آلرژی های فصلی از گیاهان منتقل می شوند و هر فردی ممکن است به یک گیاه یا ترکیب پروتئینی خاصی که در گرده گیاهان است، حساسیت داشته باشد.
حاجتی افزود: بنابراین یکی دیگر از راه های مقابله با آلرژی های فصلی، دور کردن این گونه گیاهان از محیط داخل خانه یا محل کار و همچنین دوری از محیط های پر گل و گیاه مانند پارک ها و باغ ها است.
دکتر مهرناز مصداقی متخصص ایمونولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز با تاکید بر دوری از آلرژن ها به عنوان یک روش موثر در مقابله با آلرژی ها گفت: شست و شوی سه تا چهار بار بینی با سرم فیزیولوژی یا آب نمک در طول روز و استحمام به ویژه پیش از خواب و تعویض لباس ها پس از ورود به منزل به منظور از بین بردن گرده های گیاهان به عنوان عوامل ایجادکننده آلرژی می تواند در این زمینه موثر باشد.
وی اظهار کرد: مبتلایان به آلرژی باید درها و پنجره های منزل را ببندند، هنگامی که در خودرو قرار دارند، شیشه ها را پایین ندهند و در روزهایی که هوا خشک است و باد می وزد به دلیل اینکه گرده های گیاهان بیشتر در هوا منتشر می شوند، از منزل خارج نشوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کنترل نکردن آلرژی می تواند منجر به آلرژی تنفسی شدید یا بیماری آسم شود همچنین در کودکان مبتلا به آلرژی کنترل نشدن عوامل آلرژی زا منجر به بروز بیماری های شدیدتر تنفسی در سنین بالاتر می شود.
مصداقی اظهار کرد: آلرژی درمان قطعی ندارد و تنها می توان آن را با روش های پیشگیرانه کنترل کرد و شدت آن را کاهش داد.
وی همچنین گفت: افرادی که مبتلا به آلرژی های بسیار شدید هستند و روش های درمانی معمول منجر به درمان آنها نشده است، تحت نظر پزشک می توانند از واکسن های کنترل آلرژی استفاده کنند.
مصداقی با تاکید بر این که این روش درمانی نیز قطعی نیست و تا حدی می تواند درمان کننده باشد، افزود: بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از بروز آلرژی، دوری از آلرژن ها و رعایت کردن موارد پیشگیرانه است.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
كاهش پاسخ ایمنی بدن، راهی موثر برای مقابله با آلرژی های فصلی

تهران- ایرنا- آلرژی (حساسیت) بهاری یكی از انواع آلرژی های فصلی است و به گفته كارشناسان، كنترل و پیشگیری از طریق كاهش پاسخ ایمنی بدن بهترین راه برای مقابله با آن است.

آلرژی ها انواع مختلف دارند و بیشتر در فصول بهار، تابستان و پاییز بروز می كنند. علائم آلرژی ها شباهت زیادی به علائم سرماخوردگی دارد و بیشتر شامل آبریزش بینی، ریزش اشك، عطسه و سرفه است و در موارد شدیدتر خارش، سوزش و التهاب چشم ها و پوست را نیز به همراه دارد.
به واقع، آلرژی نوعی واكنش سیستم ایمنی بدن است و علائم آن در افراد در سنین مختلف (كودكان، نوجوانان و بزرگسالان) كه زمینه ژنتیكی دارند، در اثر قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی آلرژی زا بروز می یابد.
آلرژی های فصلی به علت گرده افشانی انواع گیاهان اعم از درختان، چمن ها و درختچه ها در فصول مختلف بروز می كنند.
در شرایط محیطی و مناطق مختلف، گیاهان آلرژی زا نیز متفاوت هستند، بر این اساس افرادی كه دارای زمینه های ژنتیكی هستند، احتمال دارد در سنین مختلف به آلرژی مبتلا شوند.
متخصص ایمونولوژی و دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشكی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این مورد اظهار كرد: كاهش پاسخ ایمنی بدن با استفاده از داروهای گروه كورتیكواستروئیدها و روش ایمونوتراپی از جمله راه هایی است كه در زمینه درمان آلرژی ها به ویژه آلرژی های فصلی مطرح می شوند.

** كاهش پاسخ ایمنی بدن از طریق مصرف كورتیكواستروئیدها
دكتر جمشید حاجتی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا توضیح داد: كورتیكواستروئیدها از جمله داروهای رایجی هستند كه برای كاهش سطح واكنش و پاسخ ایمنی بدن در درمان انواع آلرژی های فصلی مورد استفاده قرار می گیرند.
وی اظهار كرد: نمونه های قبلی این داروها عوارضی مانند خواب آلودگی را برای بیمار به همراه داشتند، اما نمونه های جدید آن دارای عوارض كمتر و تاثیرگذاری طولانی تر هستند.
متخصص ایمونولوژی و دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشكی وزارت بهداشت یادآور شد: آلرژی در بسیاری افراد زمینه ژنتیكی و ارثی دارد یعنی برخی افراد مستعدترند و برخی دیگر استعداد ژنتیكی كمتری برای ابتلا دارند.
حاجتی با بیان اینكه عوامل محیطی تحریك كننده ی استعداد ژنتیكی افراد در ابتلا به آلرژی هستند، افزود: بنابراین افرادی كه مبتلا به آلرژی نبوده اما در یك محدوده زمانی مبتلا به آلرژی می شوند، ممكن است در معرض عوامل آلرژی زایی قرار گرفته باشند كه تا پیش از این با آن عوامل برخوردی نداشته اند و این عوامل سبب تحریك استعداد ژنتیكی آنها و بروز آلرژی شده است.
وی گفت: در این افراد بهترین راه، شناخت عامل ایجادكننده آلرژی است، تا با دوری از آن بتوان علائم آلرژی را برطرف كرد.

**ایمونوتراپی، روشی برای كاهش پاسخ ایمنی بدن به آلرژن ها
دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشكی وزارت بهداشت گفت: ایمونوتراپی یكی از روش های درمان انواع آلرژی ها است كه در آن سطح پاسخ ایمنی بدن به عوامل آلرژی زا (آلرژن ها) كاهش می یابد.
حاجتی توضیح داد: در این روش به تدریج و با مقادیر بسیار كم فرد با ماده آلرژی زا مواجه می شود و به این ترتیب سیستم ایمنی بدن بیمار به جای اینكه واكنش شدید ایجاد كند و سبب ایجاد آلرژی شود، واكنشی آرام نشان داده و به تدریج بدن از ماده آلرژی زا پاك می شود.
وی تشخیص عامل ایجادكننده آلرژی را در درمان آلرژی ها بسیار موثر دانست و گفت: تشخیص عامل یا عوامل ایجادكننده آلرژی در هر فرد اولین گام در درمان آلرژی ها به شمار می رود بنابراین افراد به ویژه خانواده هایی كه زمینه ابتلا در آنها وجود دارد، باید به این نكته توجه بیشتر داشته باشند.

** دوری از عوامل آلرژی زا
متخصص ایمونولوژی اظهار كرد: آلرژی های فصلی از گیاهان منتقل می شوند و هر فردی ممكن است به یك گیاه یا تركیب پروتئینی خاصی كه در گرده گیاهان است، حساسیت داشته باشد.
حاجتی افزود: بنابراین یكی دیگر از راه های مقابله با آلرژی های فصلی، دور كردن این گونه گیاهان از محیط داخل خانه یا محل كار و همچنین دوری از محیط های پر گل و گیاه مانند پارك ها و باغ ها است.
دكتر مهرناز مصداقی متخصص ایمونولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز با تاكید بر دوری از آلرژن ها به عنوان یك روش موثر در مقابله با آلرژی ها گفت: شست و شوی سه تا چهار بار بینی با سرم فیزیولوژی یا آب نمك در طول روز و استحمام به ویژه پیش از خواب و تعویض لباس ها پس از ورود به منزل به منظور از بین بردن گرده های گیاهان به عنوان عوامل ایجادكننده آلرژی می تواند در این زمینه موثر باشد.
وی اظهار كرد: مبتلایان به آلرژی باید درها و پنجره های منزل را ببندند، هنگامی كه در خودرو قرار دارند، شیشه ها را پایین ندهند و در روزهایی كه هوا خشك است و باد می وزد به دلیل اینكه گرده های گیاهان بیشتر در هوا منتشر می شوند، از منزل خارج نشوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی گفت: كنترل نكردن آلرژی می تواند منجر به آلرژی تنفسی شدید یا بیماری آسم شود همچنین در كودكان مبتلا به آلرژی كنترل نشدن عوامل آلرژی زا منجر به بروز بیماری های شدیدتر تنفسی در سنین بالاتر می شود.
مصداقی اظهار كرد: آلرژی درمان قطعی ندارد و تنها می توان آن را با روش های پیشگیرانه كنترل كرد و شدت آن را كاهش داد.
وی همچنین گفت: افرادی كه مبتلا به آلرژی های بسیار شدید هستند و روش های درمانی معمول منجر به درمان آنها نشده است، تحت نظر پزشك می توانند از واكسن های كنترل آلرژی استفاده كنند.
مصداقی با تاكید بر این كه این روش درمانی نیز قطعی نیست و تا حدی می تواند درمان كننده باشد، افزود: بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از بروز آلرژی، دوری از آلرژن ها و رعایت كردن موارد پیشگیرانه است.
علمی**1834**2017

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

 آلرژي (حساسيت)بهاري يکي از انواع آلرژي هاي فصلي است و به گفته کارشناسان، کنترل و پيشگيري از طريق کاهش پاسخ ايمني بدن بهترين راه براي مقابله با آن است.

به گزارش ايرنا،آلرژي ها انواع مختلف دارند و بيشتر در فصول بهار، تابستان و پاييز بروز مي کنند. علائم آلرژي ها شباهت زيادي به علائم سرماخوردگي دارد و بيشتر شامل آبريزش بيني، ريزش اشک، عطسه و سرفه است و در موارد شديدترخارش، سوزش و التهاب چشم ها و پوست را نيز به همراه دارد.

به واقع، آلرژي نوعي واکنش سيستم ايمني بدن است و علائم آن در افراد در سنين مختلف (کودکان، نوجوانان و بزرگسالان) که زمينه ژنتيکي دارند، در اثر قرار گرفتن در معرض عوامل محيطي آلرژي زا بروز مي يابد.

آلرژي هاي فصلي به علت گرده افشاني انواع گياهان اعم از درختان، چمن ها و درختچه ها در فصول مختلف بروز مي کنند.

در شرايط محيطي و مناطق مختلف، گياهان آلرژي زا نيز متفاوت هستند، بر اين اساس افرادي که داراي زمينه هاي ژنتيکي هستند، احتمال دارد در سنين مختلف به آلرژي مبتلا شوند.

کاهش پاسخ ايمني بدن از طريق مصرف کورتيکواستروئيدها

دکتر جمشيد حاجتي در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا توضيح داد: کورتيکواستروئيدها از جمله داروهاي رايجي هستند که براي کاهش سطح واکنش و پاسخ ايمني بدن در درمان انواع آلرژي هاي فصلي مورد استفاده قرار مي گيرند.

وي اظهار کرد: نمونه هاي قبلي اين داروها عوارضي مانند خواب آلودگي را براي بيمار به همراه داشتند، اما نمونه هاي جديد آن داراي عوارض کمتر و تاثيرگذاري طولاني تر هستند.

ايمونوتراپي، روشي براي کاهش پاسخ ايمني بدن به آلرژن ها

دبير شوراي آموزش علوم پايه پزشکي وزارت بهداشت گفت: ايمونوتراپي يکي از روش هاي درمان انواع آلرژي ها است که در آن سطح پاسخ ايمني بدن به عوامل آلرژي زا (آلرژن ها) کاهش مي يابد.

حاجتي توضيح داد: در اين روش به تدريج و با مقادير بسيار کم فرد با ماده آلرژي زا مواجه مي شود و به اين ترتيب سيستم ايمني بدن بيمار به جاي اينکه واکنش شديد ايجاد کند و سبب ايجاد آلرژي شود، واکنشي آرام نشان داده و به تدريج بدن از ماده آلرژي زا پاک مي شود.

دوري از عوامل آلرژي زا

متخصص ايمونولوژي اظهار کرد: آلرژي هاي فصلي از گياهان منتقل مي شوند و هر فردي ممکن است به يک گياه يا ترکيب پروتئيني خاصي که در گرده گياهان است، حساسيت داشته باشد.

حاجتي افزود: بنابراين يکي ديگر از راه هاي مقابله با آلرژي هاي فصلي، دور کردن اين گونه گياهان از محيط داخل خانه يا محل کار و همچنين دوري از محيط هاي پر گل و گياه مانند پارک ها و باغ ها است.

دکتر مهرناز مصداقي متخصص ايمونولوژي و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي نيز با تاکيد بر دوري از آلرژن ها به عنوان يک روش موثر در مقابله با آلرژي ها گفت: شست و شوي سه تا چهار بار بيني با سرم فيزيولوژي يا آب نمک درطول روز و استحمام به ويژه پيش از خواب و تعويض لباس ها پس از ورود به منزل به منظور از بين بردن گرده هاي گياهان به عنوان عوامل ايجادکننده آلرژي مي تواند در اين زمينه موثر باشد.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×
×
  • جدید...